Safhenegar
رادان ، راهکارهاي يکپارچه سازماني

توليد پروژه‌ای (ETO)

 شرکتهای صنعتی با تولید پروژه‌ای (ETO)

توليد پروژه‌اي ETO

دسته‌بندي سيستم‌هاي توليد به سيستم‌هاي انبار-مبنا (Stock Driven) و سفارش-مبنا (Order-Driven) روش معمولی براي تقسيم‌بندي سيستم‌هاي توليدي است. اين دسته‌بندي شامل چهار سيستم زير است:

  1. ساخت براي انبار (MTS)
  2. مونتاژ طبق سفارش (ATO)
  3. ساخت طبق سفارش (MTO)
  4. مهندسي طبق سفارش (ETO)

 امروزه با افزایش رقابت و دامنه وسیع عرضه کنندگان کالا ، روند تولید بر طبق نياز مشتري، از رواج بیشتری برخوردار شده است. اين پديده نشانگر افزایش ارتباط نزديك مشتري و تولید كننده است.

 نمودار زیر نحوه ارتباط مشتری با انبار (محصول) و واحدهای تولید را در مدل ETO بصورتی ساده و شماتیک نشان داده شده است 

توليد پروژه‌اي ETO 

در واقع و در شرایط واقعی تعداد اندكي از شركت‌هاي توليدي دقيقاً بر اساس MTS ، ATO ، MTO يا ETO عمل مي‌كنند. عملاً هر شركتي بخشي از عناصر اين سيستم‌ها را دارد. از آنجا كه تفاوت‌هاي بعضي از اين چهار دسته بسيار كم است، مي‌توان آنها را بر يك خط پيوسته قرار داد. به عنوان مثال ميان MTO و ATO يا ATO و ETO گاه تنها يك درجه تفاوت است.

توليد پروژه‌اي ETO

همانگونه كه در شكل فوق مشاهده مي‌گردد، تكامل سيستم‌هاي توليدي در جهت فاصله گرفتن از MTS به سوي سيستم‌هاي ATO و MTO و در نهايت وصول ETO مي‌باشد. در حقيقت هر يك از سيستم‌هاي ATO و MTO و ETO با درجه‌اي اختلاف در سيستم‌هاي مشتري‌گرا يا منطبق بر سفارش مي‌گنجند.

 مهندسي طبق سفارش (ETO)

سفارش مشتري در سيستم توليد ETO به يك طرح مهندسي جديد و توسعه يافته نياز دارد. بطور كلي محصول در اين سيستم بر اساس مشخصات مورد نظر مشتري طراحي مي‌شود. طبق تعريفي كه APICS ارائه كرده، سفارش هر يك از مشتريان به مجموعه منحصر بفردي از قطعات، ليست مواد (BOM) و مسير فرايند نياز دارد. بنابراين محصولات ETO تك نمونه‌اي مي‌باشند.

 

توليد پروژه‌اي ETO

از نظر سیستماتیک چرخه کسب و کار شرکتهای پروژه محور با طراحی و مهندسی محصول شروع میشود . تمامی مراحل و فرآیندهای آتی نظیر تولید ، تأمین ، تعیین قیمت فروش محصول ، سطح کیفیت محصول و رشایتمندی مشتریان و بهای تمام شده از فرآیند مهندسی محصول تأثیر میپذیرند و این امر بخوبی لزوم دقت و توجه کافی در انجام این مرحله از کار و نیز استفاده از ابزارهای مناسب اطلاعاتی و عملیاتی را  بخوبی نشان میدهد.

مجموعه نرم افزارهای یکپارچه رادان برای کلیه زنجبره های کاری و فرآیندهای عملیاتی این نوع از کسب و کار ، راهکاری اجرایی و موفق ارائه مینماید. از صنایع تولیدی با تولید انبار مبنا (ETO) میتوان به نمونه های زیر اشاره کرد:

  • کارخانجات ماشین سازی و ساخت خطوط تولید
  • شرکتهای تابلوسازی و خطوط انتقال برق
  • صنایع برودتی و تهویه مطبوع (بخش تولید محصولات بزرگ نظیر پکیج پونیتها و هواسازهای صنعتی)
  • برخی از صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی
  • برخی از صنایع چوب و مبلمان اداری

 

 

تجربیات موفق

نرم افزار مالی و حسابداری نرم افزار مدیریت تولید نرم افزار خدمات پس از فروش نرم افزار مدیریت انبار