Safhenegar
رادان ، راهکارهاي يکپارچه سازماني

سیستم جامع مدیریت شرکتهای تجهیزات پزشکی رادان با موفقیت طراحی و پیاده سازی گردید . این سیستم با هدف ردیابی کلیه عملیات انبارداری ، خرید و فروش اقلام و تجهیزات درمانی و پزشکی نظیر داروها ، پروتزها ، تجهیزات و ... راه اندازی گردیده است . استفاده از ساختارهای متنوع بارکد از جمله ویژگیهای این سیستم جامع میباشد.

  

تفاوت گارانتي و وارانتي در حوزه خدمات پس از فروش


 بعضي از مفاهيم استفاده شده در نرم افزار خدمات پس از فروش نياز به توضيحاتي تخصصي دارند که در اينجا به دو مفهوم مهم مي پردازيم.

گارانتي و وارانتي جز کلماتي هستند که در فارسي به معني ضمانت نامه بکار ميروند و از نظر لغوي تفاوتي براي آنها نمي توان قائل شد. از آنجايي که بکاربردن هر يک از دو کلمه براي هر يک از مشتريان حقوق مختلفي را در پي دارد و همچنين در صورت صادرات محصول ، استفاده اشتباه از اين کلمات ميتوان صدمات مالي سنگيني را به ارمغان آورد ، پس بهتر است به معاني اين کلمات با دقت بيشتري توجه کرد .در ادامه به تفاوت گارانتي و وارانتي در حوزه خدمات پس از فروش مي پردازيم. 

گارانتي و وارانتي هر دو به معني تضمين و قولي است که از طرف توليدکننده به مصرف کننده ارائه ميشود تا مشتري از کارکرد محصول در زمان معين اطمينان حاصل کند.  در زمان بروز نقص در محصول که ناشي از استفاده نادرست مصرف کننده نبوده است اگر تمامي هزينه هاي تعمير يا تعويض توسط توليد کننده پرداخت شوند به آن در عرف بين المللي وارانتي گفته ميشود و اگر براي رفع عيب هزينه از مشتري دريافت شود به آن گارانتي اطلاق ميشود.

وارانتي عبارتست از رفع ايرادات ناشي از توليد (تعويض يا تعمير کل محصول يا قطعات آن) که مصرف کننده نقشي در آن نداشته است بدون دريافت هزينه (رايگان) و در طي زمان مشخص.

گارانتي عبارتست از رفع ايرادات ناشي از توليد (تعويض يا تعمير کل محصول يا قطعات آن) که مصرف کننده نقشي در آن نداشته است در طي زمان مشخص با دريافت هزينه از مصرف کننده.

بايد توجه داشت که آنچه مصرف کننده پرداخت ميکند هزينه اي است که در ابتداي خريد محصول با توليد کننده توافق کرده است در صورت خرابي هاي ناشي از توليد بپردازد. که اين تعريف متفاوت از آن چيزي است که در کشور ما اجرا ميشود.  براي درک بهتر تفاوتها مثال زير را مطالعه فرماييد.

يک شرکت خودروساز داخلي اعلام ميکند محصولاتش تا 5 سال داراي گارانتي هستند و در اين مدت خدمات پس از فروش به صورت رايگان به مشتري ارائه ميشود. و همچنين اعلام ميکند که محصولاتش تا 15 سال تامين قطعه و خدمات ميشوند ، البته با دريافت هزينه از مشتري .

در اين حالت در واقع خودرو تا 5 سال داراي وارانتي و تا 15 سال داراي گارانتي ميباشد. که اين تعاريف در کشور ما به اشتباه استفاده ميشوند.

بکارگيري اين مفاهيم با توجه به استفاده داخلي منجر به مشکلاتي در زمان صادرات ميشود و حتي در مواردي مذاکرات در همان ابتدا با شکست و فرار مشتري همراه ميشود.

در بهترين حالت اين سوء تفاهم با توضيحاتي از طرف مذاکره کننده برطرف ميشود و با اصلاح قرارداد مشکل مرتفع ميشود.

در شرايط کنوني رقابتي و پررنگ شدن نقش خدمات پس از فروش دقت به موارد بالا و آشنايي با مفاهيم جهاني ميتواند نقش بسزايي در فروش ما در بازارهاي جهاني و حتي داخلي داشته باشد.

لازم به ذکر است که حضور يک نرم افزار خدمات پس از فروش قوي و داراي استانداردهاي جهاني براي مديريت پروسه خدمات پس از فروش الزامي مي باشد.

 

 

 از اين پس كاربران نرم افزار خدمات پس از فروش رادان مي توانند با هر نوع دستگاه اعم از تبلت، گوشي هوشمند يا رايانه شخصي از سامانه جامع خدمات پس از فروش تحت وب رادان استفاده نمايند. 

در اين سامانه امکانات گسترده اي از جمله مشاهده گزارشات مالي و ريالي ، داشبورد ، مديريت کارهاي روزانه ، سازگاري با تمامي دستگاههاي همراه و غيره وجود دارد.

پانزدهمين نمایشگاه بین المللی تأسیسات ساختمان و سیستمهای سرمایشی و گرمایشی از 27 لغايت 30 مهر ماه در محل نمايشگاه بين المللي تهران برگزار خواهد شد.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت تهران از 14 لغايت 17 مهر ماه در محل نمايشگاه بين المللي تهران برگزار خواهد شد.

از اين پس مشتريان شركت شهاب مي توانند به صورت آنلاين آخرين وضعيت درخواستهاي خود را از طريق سايت اين شركت و به وسيله سامانه خدمات پس از فروش رادان ملاحظه نمايند. اين امكان جديد سرعت و دقت ارائه خدمات به مشتريان را افزايش داده و زمان ارائه خدمت را به حداقل مي رساند.

گرچه جاوا، ++C و ... از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی در سراسر جهان محسوب می‌شوند، ولی باید این نکته را به خاطر سپرد که نسل جدید این زبان‌ها با کاربردهای بیشتر و پیچیدگی‌های کمتر روی کار آمده‌اند که یاد گرفتن آنها می‌تواند مزایای فراوانی را به همراه داشته باشد.


به گزارش ایتنا به نقل از اینکوئیرر، کارشناسان در جریان یک بررسی جدید لیست هفت زبان برنامه‌نویسی نوپا که قابلیت‌های فراوان دارند را مشخص کردند. این پلتفرم‌ها به عنوان بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی جدید محسوب می‌شوند که فهرست آنها در زیر آمده است:

زبان Clojure: از سال ۲۰۰۷ فعالیت خود را آغاز کرد و برای مجازی‌سازی فضاها در کنار جاوا مورد استفاده قرار می‌گیرد

زبان Go: توسط شرکت گوگل راه‌اندازی شده است و برای پاسخگویی به نیاز پردازنده‌های چند هسته‌ای، سیستم‌های شبکه‌ای، شبکه‌های خوشه‌ای رایانه‌ای و اپلیکیشن‌های مبتنی بر وب مورد استفاده قرار می‌گیرد

زبان Rust: سال ۲۰۱۶ میلادی در بررسی مرکز توسعه‌دهنده نرم‌افزاری Stackoverflow به عنوان محبوب‌ترین زبان برگزیده شد. این زبان برنامه‌نویسی را موزیلا راه‌اندازی کرده است

 


زبان Swift: این زبان برنامه‌نویسی متن‌باز توسط شرکت اپل راه‌اندازی شده است و به عنوان یک پلتفرم مدرن برای زبان Objective-C محسوب می‌شود

زبان Julia: این زبان برنامه‌نویسی به کارشناسان علوم داده و ریاضی‌دانان امکان می‌دهد همه دانسته‌های خود را یکپارچه در یک زبان واحد ارائه دهند

زبان Hack: این زبان به عنوان یک پلتفرم مکمل در کنار PHP مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای راه‌اندازی ماشین‌های مجازی HHVM کاربردهای فراوان دارد

زبان TypeScript: این زبان برنامه‌نویسی از جمله تلاش‌های مایکروسافت برای افزودن قابلیت‌های بیشتر به JavaScript است که به صورت رایگان و متن‌باز در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

غول نرم‌افزاری برای یافتن آسیب‌پذیری در پلتفرم‌های توسعه نرم‌افزاری .NET و ASP.NET، تا ۱۵ هزار دلار به پژوهشگران پرداخت خواهد کرد.


به گزارش ایتنا از رایورز به نقل از PCWorld، مایکروسافت برنامه پاداش خود را گسترش داده و اکنون پلتفرم‌های توسعه نرم‌افزاری منبع باز .NET Core و ASP.NET Core را هم دربر می‌گیرد. فناوری‌های .NET Core و ASP.NET Core برای ایجاد برنامه‌های سروری که قابل اجرا روی ویندوز، لینوکس و مک باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، توانایی نوشتن کد تنها برای یکبار و سپس اجرای آن روی پلتفرم‌های متعدد موجب شده تا این فناوری‌ها در میان برنامه‌نویسان نرم‌افزارهای سازمانی بسیار محبوب باشند.

گفتنی است مایکروسافت برای یافتن آسیب‌پذیری‌های بحرانی در ریلیزهای RTM، بتا، یا RC، پاداش‌های نقدی از ۵۰۰ دلار تا ۱۵ هزار دلار درنظر گرفته است. همچنین، این شرکت برای یافتن نقایص موجود در وب‌سرور میان‌پلتفرمی مایکروسافت با نام کسترل (Kestrel)، پیدا کردن آسیب‌پذیری‌ها در الگوهای پیش‌فرض ASP.NET Core که توسط ASP.NET Web Tools Extension برای Visual Studio 2015 تدارک دیده شده و نسخه‌های بعدی آن نیز توسط همین برنامه پاداش پوشش داده می‌شوند.

بنابر پست وبلاگی مایکروسافت، پلتفرم‌های مورد پشتیبانی این شرکت، عبارتند از ویندوز، ویرایش‌های .NET Core و ASP.NET Core از لینوکس و گزارش‌های مربوط به آسیب‌پذیری‌های بسیار جدی، از پاداش‌های بیشتری بهره‌مند خواهند شد. گفتنی است این شرکت برای یافتن خطا در آفیس ۳۶۵، Azure، و Microsoft Edge نیز همچون گذشته، جوایزی درنظر دارد. افزون بر اینها، مایکروسافت برای یافتن تکنیک‌های جدید در به مخاطره انداختن سازوکارهای محافظتی در ویندوز و نیز ارائه ایده‌های تدافعی که منجر به کاهش اثرات مخاطرات گردند، جوایزی درنظر گرفته است.


گفته می‌شود غول نرم‌افزاری با گسترش برنامه جوایز مربوط به آسیب‌پذیری‌ها و دربرگرفتن ابزارهای توسعه نرم‌افزاری، توجهات را به مقوله امنیت متمرکز کرده و به‌طور غیرمستقیم به شرکت‌هایی که برای برنامه‌های سفارشی، از این فناوری‌ها استفاده می‌کنند، سودرسانی می‌کند.

بنابر آخرین گزارش «وضعیت امنیت نرم‌افزاری» که از سوی Veracode (عرضه‌کننده خدمات امنیت نرم‌افزاری) منتشر شده، دات‌نت دومین زبان برنامه‌نویسی محبوب در سطح سازمانی پس از جاوا به شمار می‌رود. افزون بر این و بنابر همین گزارش، محبوبیت جاوا در طی چند سال گذشته رو به کاهش بوده و در این میان، نرخ به‌کارگیری دات‌نت افزایش داشته است.

 

 

 

IEدر حال خروج از صحنه ی رقابت است، برای سازندگان خدمات وب و متخصصین IT زمان آن فرا رسیده است تا به وب مدرن مهاجرت نمایند. برای سال های متوالی سازمان های IT به اینترنت اکسپلولر که مرورگر استاندارد تلقی میشد، وابسته بودند. ولی این مرورگر هر روز بیش از پیش از سازگاری با HTML مدرن فاصله می گرفت. با رشد روز افزون دستگاههای قابل حمل و با محبوب شدن مکینتاش، ویژگی هایی چون ActiveX و Java از این مرورگر تبدیل به زنجیر هایی شدند که مانع از اجرای برنامه های گران بهای به روز بر روی دستگاه های موبایل و دستگاه های بین پلتفرمی می شدند. تفاوت های سازگاری میان یک نسخه از IE با دیگری این به روز رسانی ها را حتی دشوارتر ساخته اند.

مایکروسافت سال های طولانی را صرف ترغیب شرکت ها برای انتقال به جدیدترین نسخه ی IE نموده است. در عوض استفاده از Google Chrome، Apple Safari و Mozilla Firefox افزایش پیدا کرده تا جایی که بسیاری از شرکت ها از IE برایمصارف قدیمی و از Chorme برای مصارف مدرنشان استفاده می کنند.            

پس اکنون مایکروسافت یک قدم تازه برای ویندوز ده بر داشته است و این قدم معرفی یک مرورگر جدید با نام Edge است (اسم رمز این پروژه، پروژه ی Spartan) است، که از شر تکنولوژی های قدیمی راحت شده و از بسیاری از ویژگی های HTML مدرن پشتیبانی می کند. این مرورگر موتور رندر HTML ترایدنت (Trident) را با تمرکز بر روی مشخصات HTML به روز ساخته و بسیاری از ویژگی های قدیمی را حذف نموده است. می توان گفت که این مرورگر کروم یا سافاری مایکروسافت است.
با ارایه ی ویندوز 10 و با امیدی که این شرکت نسبت به جایگزینی ویندوز XP، Vista، 7 و 8 با این ویندوز جدید دارد، به نظر می رسد که قرار است نسخه های نا توان و پرخطای IE را دیگر نبینیم. موتور رندر قدیمی Trident هنوز هم برای IE11 موجود خواهد بود ولی اگر ویژگی های پیش فرض ویندوز 10 را دستکاری نکرده باشید، Edge مرورگر پیش فرض این ویندوز است. واضح است که IE11 هنوز هم به منظور فراهم آوردن بستری مناسب برای انتقال بر روی ویندوز 10 در نظر گرفته شده است. ولی به نظر می رسد که عمر آن طولی نخواهد کشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

یکی از آخرین فناوریهای اطلاعاتی در زمینه تحول سازمانها، سیستم برنامه ریزی منابع سازمان(ERP=ENTERPRISE RESOURCES PLANNING) است. هدف اصلی در این فناوری، نفوذ فناوری اطلاعات در تمامی مراحل فعالیتهای یک سازمان یا بنگاه اقتصادی است تا منابع مختلف بتوانند با یکدیگر و رعایت تبادلات منطقی بین هم، خروجی یکپارچه ای را ارائه کنند. در این مقاله به بررسی سیستم نقش فناوری اطلاعات در برنامه ریزی منابع سازمان می پردازیم. در مورد سیر تکاملی ERP توضیح مختصری می دهیم، در ادامه کارکردها و روشهای اجرا، مزایای پیاده سازی ، تعامل و سازگاری سیستم برنامه ریزی منابع سازمان با تجارت الکترونیک و جایگاه آن در لایه های نرم افزاری و سیستم های اطلاعاتی مطالبی ذکر می‌شود و سپس به بررسی توسعه برنامه ریزی منابع سازمان و نقش IT در توسعه ERP و شکل گیری ERP توسعه یافته (ERPII) می پردازیم. در خاتمه نیز به دلایل شکست پروژه های برنامه ریزی منابع سازمان و موانع اصلی موجود درپیاده سازی سیستم برنامه ریزی منابع سازمان اشاره می شود. یکی از آخرین فناوریهای اطلاعاتی در زمینه تحول سازمانها، سیستم برنامه ریزی منابع سازمان(ERP=ENTERPRISE RESOURCES PLANNING) است. هدف اصلی در این فناوری، نفوذ فناوری اطلاعات در تمامی مراحل فعالیتهای یک سازمان یا بنگاه اقتصادی است تا منابع مختلف بتوانند با یکدیگر و رعایت تبادلات منطقی بین هم، خروجی یکپارچه ای را ارائه کنند. در این مقاله به بررسی سیستم نقش فناوری اطلاعات در برنامه ریزی منابع سازمان می پردازیم. در مورد سیر تکاملی ERP توضیح مختصری می دهیم، در ادامه کارکردها و روشهای اجرا، مزایای پیاده سازی ، تعامل و سازگاری سیستم برنامه ریزی منابع سازمان با تجارت الکترونیک و جایگاه آن در لایه های نرم افزاری و سیستم های اطلاعاتی مطالبی ذکر می‌شود و سپس به بررسی توسعه برنامه ریزی منابع سازمان و نقش IT در توسعه ERP و شکل گیری ERP توسعه یافته (ERPII) می پردازیم. در خاتمه نیز به دلایل شکست پروژه های برنامه ریزی منابع سازمان و موانع اصلی موجود درپیاده سازی سیستم برنامه ریزی منابع سازمان اشاره می شود.

● مقدمه

سیستم های اطلاعاتی کارا و یکپارچه که بتوانند همه فعالیتها و وظایف موجود در یک سازمان را تحت پوشش قرار داده و اطلاعات لازم و ضروری را بموقع در اختیار استفاده کنندگان آن قرار دهند، از ابزار های مفیدی هستند که سازمانها برای افزایش قابلیتهای خود، بهبود عملکرد، تصمیم گیری بهتر و دستیابی به مزیت رقابتی از آن استفاده می کنند. در این میان سیستم‌های ERP از آخرین ابزارهای مدیریتی است که قادر است اطلاعات موجود در سازمان را با استفاده از IT در تمام حوزه های فعالیت سازمان به طور یکپارچه و منسجم جمع آوری کند و این اطلاعات و نتایج حاصل از آن را در اختیار استفاده کنندگان آن در سطوح مختلف سازمان قرار دهد. این سیستم ها را می‌توان جزء ثمره های جدید در زمینه IT در یک دهه گذشته دانست که با پیشرفت مداوم در این زمینه بسرعت در حال دگرگونی و تکامل است.

● تعریف سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمان

برای ERP تعاریف متعددی ارائه شده است که تقریبا همه یک مفهوم را بیان می‌کنند. برای نمونه در ادامه به چند مورد اشاره می شود:

 ERP یک راه حل سیستمی مبتنی بر فناوری اطلاعات است که منابع سازمان را توسط یک سیستم به هم پیوسته با سرعت، دقت و کیفیت بالا در کنترل مدیران سطوح مختلف سازمان قرار می دهد تا به طور مناسب فرایند برنامه ریزی و عملیات سازمان را مدیریت کنند.

ERP   ترکیبی از انسان، فناوری و فرایند هاست. یک فرایند پیچیده است که در کشورهای در حال توسعه مانند چین که دارای سرمایه های فراوان و همچنین دارای باز مهندسی (مهندسی مجدد) فرایند کسب و کار زیادی است، توسعه پیدا کرده است .

سیستم های ERP در واقع نرم‌افزار‌هایی هستند که داده های موجود در سراسر یک سازمان را یکپارچه می‌سازند و در زمان مناسب در اختیار کاربرانی قرار می دهند که به آن نیاز دارند. چنین سیستمی به تمامی افراد یک مجموعه اجازه می دهد تا با هماهنگی با هم کار کنند، حتی اگر میان آنها مرز های جغرافیایی وجود داشته باشد. به این ترتیب، ERP محیطی برای بهبود عملکرد تجاری و کسب مزیت رقابتی فراهم می کند.

● تاریخچه برنامه ریزی منابع سازمان

ظهور ERP را باید دهه ۱۹۶۰ میلادی دانست که عمده تاکید آن در این دوران افزایش درآمد و تقویت کسب و کار از طریق یکپارچه سازی فرایند ها و عملکرد ها بود، ولی در سال ۱۹۷۲ پنج تن از مدیران IBM جهت تکامل و پیاده سازی مفاهیم ERP از سمت خود استعفا دادند و شرکتی با عنوان SAP را که به عنوان نخستین شرکت توسعه و اجرای نرم افزارهای خاص ERP بود، تاسیس کردند و هم اکنون نیز در این زمینه فعالیت دارند.

با ظهور برنامه ریزی منابع سازمان در حوزه تولید، تمامی سیستم های تولیدی تحت پوشش قرار گرفتند. بخشها، فرایندها و وظایف مختلفی از جمله کنترل کیفیت، نگهداری و تعمیرات، حسابداری و مالی و ... به سیستم های تولیدی متصل شدند و برنامه ریزی منابع سازمان به عنوان حد فاصل سیستم های مدیریت زنجیره تامین و مدیریت ارتباط با مشتری مطرح شد. این سیستم بیش از آنکه عنوان جدیدی برای MRPII باشد، به عنوان سطح بعدی در سطوح تکاملی سیستم های کامپیوتری طراحی شده برای پشتیبانی از عملیات سازمان مطرح است. این‌ سیستم‌ها، علاوه‌ بر ویژگیهای‌ اضافی، یکپارچه‌سازی‌ بهتری‌ از بخشهای MRPII دارند. ویژگیهای‌ اضافه‌ شده‌ به‌ برنامه ریزی منابع سازمان، معمولا‌ شامل‌ مدیریت‌ منابع‌ انسانی، سیستم های‌ پرداخت‌ حقوق‌ و دستمزد، کنترل‌ اسناد و مدارک، کنترل‌ کیفیت‌ و گاهی‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌ می‌شود.

در سال ۱۹۹۵، مقوله اینترنت وارد ERP شد و در سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰، تبادل الکترونیک اطلاعات و ERP با یکدیگر پیوند خوردند. در سال ۲۰۰۰ سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان تحت وب توسعه یافتند که از فناوری چند لایه ای در معماری سیستم اطلاعاتی پشتیبانی می کردند .

امروزه هم سیستم های جدیدی با عنوان ERP II در حال توسعه هستند که اساس آنها وب است و تمرکز بسیار زیادی بر حمایت از بخش مدیریت زنجیر تامین دارند و عملا در تعریف امروز ERP، آن را کاملا مرتبط و جدایی ناپذیر از مدیریت زنجیره تامین تعریف می کنند.

● کارکردهای سیستم برنامه ریزی منابع سازمان

به‌طور کلی‌ نمی‌توان‌ استاندارد ویژه‌ای‌ برای‌ کارکردهای یک‌ نرم‌افزار برنامه‌ریزی منابع سازمان ارائه‌ داد؛ چرا که‌ اغلب‌ به‌طور خاص‌ برای‌ هر سازمان‌ تهیه‌ می‌شوند و حتی‌ در صورتی‌ که‌ به‌فروش‌ برسند، نیاز به‌ تغییر و هماهنگ‌سازی‌ با موسسه‌ و کسب‌ و کار ویژه‌ آن‌ دارند. از این رو، ممکن‌ است‌ بعضی‌ از نرم‌افزارها که‌ به‌عنوان‌ بهترین‌ گزینه‌ برای‌ برخی‌ موسسه‌ها استفاده‌ می‌شوند، تنها بعضی‌ از کارکردهای مطرح‌ شده را در برداشته‌ باشند و یا اینکه‌ برخی‌ با داشتن‌ تمامی‌ کارکردهای مطرح، باز هم‌ در پاسخگویی‌ و برآورده‌ ساختن‌ نیازهای‌ یک ‌موسسه ‌ناتوان ‌باشند‌. با این‌ حال، عمده‌ کارکردهای‌ برنامه ریزی منابع سازمان را می‌توان‌ به‌ شرح‌ زیر دسته‌‌بندی‌ کرد:

۱) توزیع‌ و فروش: کارکردهای‌ توزیع‌ و فروش‌ به‌ دو گروه‌ کلی‌ زیر تقسیم‌ می‌شوند:

الف‌) اتوماسیون‌ نیروی‌ فروش‌: کارکردهایی‌ را برای‌ انجام‌ فرایندهای‌ فروش‌ - مانند مدیریت‌ قرارداد، پیش‌بینی‌ فروش‌ و مدیریت‌ سفارش-‌ در اختیار سازمان‌ قرار می‌دهد تا با ارائه‌ دسترسی‌ بی‌درنگ‌ به‌ اطلاعات‌ فروش، وظایفی‌ چون‌ ورود سفارش، تحویل‌ و صدور صورتحساب‌ و...، همگی‌ بهبود یابند.

ب‌) مدیریت‌ ارتباط‌ با مشتری‌: ارتباطات‌ میان‌ مشتری‌ و شرکت‌ را، شامل‌ انتخاب‌ محصول، خرید، دریافت‌ شکایات، خدمات‌ پس‌ از فروش‌ و بازاریابی،‌ به‌سوی‌ یک‌ سیستم‌ تحت مدیریت سوق می دهد.

۲) برنامه‌ریزی‌ تولید: این‌ بخش از نرم‌افزار با کاهش‌ دوره‌های‌ برنامه‌ریزی، ارائه‌ اطلاعات‌ به‌روز و افزایش‌ بهره‌وری‌ فرایندهای‌ کاری، قابلیت‌ تحویل‌ سریع‌ را برای‌ موسسه‌ فراهم‌ می‌کند. چنین‌ شیوه‌ای‌ قابلیت‌ به‌کارگیری‌ در صنایع‌ مختلف‌ را داراست. یکپارچه‌سازی‌ بخش‌ پشتیبانی‌ فروش‌ با سایر بخشهای‌ زنجیره‌ تامین، این‌ اطمینان‌ را ایجاد می‌کند که‌ کلیه‌ تبادلات‌ مربوط‌ به‌ فرایند پشتیبانی‌ - از تدارک‌ مواد و انبارداری‌ تا فروش‌ و توزیع‌ - به‌شکلی‌ بهینه‌ تنظیم‌ شوند.

۳) تهیه‌ و تدارک‌ مواد: بخش‌ پشتیبانی‌ تدارک‌ که‌ بعضاً‌ با عناوین‌ مدیریت‌ مواد یا مدیریت‌ انبار یا حتی‌ مدیریت‌ زنجیره‌ تامین‌ نیز شناخته‌ می‌شود، دامنه‌ای‌ وسیع‌ از توابع‌ یکپارچه‌ را در اختیار دارد که‌ سبب‌ بهینه‌سازی‌ خرید، مدیریت‌ موجودی‌ و عملیات‌ انبار می‌شوند. سطح‌ بالای‌ اتوماسیون‌ در این‌ بخش، انجام‌ فعالیتهای‌ زمانبری‌ همچون‌ تعیین‌ منبع‌ بهینه‌ تامین، تحلیل‌ و محاسبه‌ قیمت‌ خرده‌فروشها، صدور سفارشهای‌ خرید، مدیریت‌ فرایند واگذاری‌ اختیار برای‌ تقاضاهای‌ خرید و پردازش‌ صورتحساب‌ پرداخت‌ را بسیار ساده‌تر می‌کند.

۴) مدیریت‌ سازمان‌ و منابع‌ انسانی: ‌این‌ نوع‌ کارکرد در برگیرنده‌ توابعی‌ نظیر مدیریت‌ کارکنان، پردازش‌ وقایع‌ تجاری، پردازش‌ مدیریت‌ سازمان، پردازش‌ پرداخت‌ و مدیریت‌ حقوق‌ و دستمزد است. برنامه‌های‌ کاربردی‌ گوناگونی‌ در این‌ بخش، برای‌ تسهیل‌ وظایفی‌ چون‌ استخدام، برنامه‌ریزی‌ توسعه‌ کارکنان‌ و ایجاد مشخصه‌های‌ شغل‌ و سیاهه‌های‌ تایید صلاحیت، طراحی‌ می‌شوند.

۵) برنامه‌ریزی‌ و کنترل‌ تجاری: این‌ بخش‌ در برگیرنده‌ کارکردهای‌ کنترل‌ ‌هزینه، تحلیل‌ سودآوری، حسابداری‌ مرکز سود و مدیریت‌ هزینه‌‌ ‌ است. ‌بسته‌ به‌ نوع‌ موسسه، کنترل‌ هزینه‌ محصول‌ شامل‌ دو فرایند هزینه‌یابی‌ سفارش‌ محصول‌ و کنترل‌ موجودی‌ هزینه‌ است. هزینه‌یابی‌ محصول، دربردارنده‌ تخمین‌ هزینه‌های‌ مواد یا هزینه‌های‌ موجودی، پیش‌ از به‌جریان‌ افتادن‌ یک‌ سفارش‌ ساخت‌ است. این‌ بخش‌ کاربردی، ابزاری‌ برای‌ برنامه‌ریزی‌ هزینه‌ها و تعیین‌ قیمتهاست‌ که‌ هزینه‌ کالاهای‌ تولیدی‌ و نیز کالاهای‌ فروخته‌ شده‌ را برای‌ هر محصول‌ محاسبه‌ می‌کند.

‌موارد فوق، کارکردهای یک‌ نرم‌افزار نمونه‌ برنامه ریزی منابع سازمان بودند که‌ به‌صورت‌ خلاصه‌ شرح‌ داده‌ شدند.

● روشهای اجرای پروژه‌ برنامه ریزی منابع سازمان

سه روش متداول برای اجرای یک برنامه ریزی منابع سازمان وجود دارد:

▪ انفجار بزرگ :این روش بلندپروازانه‌ترین و سخت‌ترین راه ایجاد یک ERP است. در این روش موسسه یکباره همه‌ سیستم‌های قدیمی خود را کنار می‌گذارد و یک سیستم ERP در تمام موسسه راه می‌اندازد. هرچند روزگاری این روش بر ایجاد ERP ها حکم فرما بود، امروزه کمتر از آن استفاده می‌شود. واداشتن همه به پذیرش سیستم جدید به طور یکدفعه و همزمان، کاری مهیب است، چون سیستم جدید هیچ مدافعی ندارد. هیچ کس در موسسه تجربه‌ کار با آن را ندارد، بنابراین هیچ کس اطمینان ندارد که سیستم جدید کارش را درست انجام می‌دهد.

▪ راهبرد انتخابی : این روش به شرکتهای بزرگ توصیه می‌کند خیلی از فرایندها را بین بخشهای مختلف به اشتراک نگذارند، بلکه در هر بخش نسخه ای مجزا از ERP نصب شود و تنها از طریق برخی فرایندهای خاص (مانند نگهداری اطلاعات مالی) مشترک باشند. این متداولترین راه است. در این حالت هر بخش از سازمان نسخه‌ خاص خودش از ERP را دارد که سیستمی جدا با پایگاه داده‌ای جداست. این سیستم ها تنها از طریق به اشتراک گذاشتن اطلاعات لازم برای به دست آوردن تصویری کلی از کار همه‌ واحدهای موسسه (مثلا سود واحدهای مختلف) به هم مربوط می‌شوند، یا از طریق فرایندهایی که در همه‌ بخشها تقریبا یکسان هستند. (مثلا مدیریت منابع انسانی) در این روش ابتدا یکی از بخشها که صبر و حوصله بیشتری دارد و درصورت پیش آمدن اشکال به اصل تجارت ضربه نمی‌زند، برای راه اندازی یک سیستم آزمایشی انتخاب و پس از رفع نقایص ERP در این بخش، کار روی بخشهای دیگر آغاز می‌شود. برنامه‌ریزی برای این روش بلند مدت است.

▪ فروکوفتن: در این روش، ERP طراحی را دیکته می‌کند و تمرکز تنها روی تعداد کمی از فرایندهای کلیدی است. این روش بیشتر برای موسسات کوچکی مناسب است که می‌خواهند با ایجاد ERP رشد کنند. در این روش، هدف، راه ‌اندازی سریع ERP است و جدا شدن از روشهای پیچیده مهندسی مجدد، با استفاده از فرایندهای از قبل حاضر شده.‌ موسساتی که ERP را اینگونه به خدمت گرفته‌اند، نمی‌توانند ادعا کنند، برگشت سود زیادی از سیستم جدید برده‌اند. اغلب آنها از این سیستم به عنوان زیربنایی برای کوششهای بعدی استفاده می‌کنند. چنین سیستمی فقط کمی از سیستم ‌های قدیمی بهتر است، چون کارکنان را وادار به تغییر هیچ یک از عادات قدیمی‌شان نمی‌کند.

یکی از موثرترین روشهای اجرای ERP، استفاده از تجربیات شرکتهای موفق و پیشرو در این زمینه است. آشنایی با تجربیات صدها شرکت برتر در اقتصاد جهانی و به کارگیری هزاران روش و فرایند نوین، موجب گشایش بسیاری از گره های کنونی سازمانها و ایجاد روشهای جدید به منظور پیوستن به جمع پیشروان فناوری اطلاعات و استفاده کننده از فناوریهای مهندسی مجدد و سپس مدیریت روابط مشتری و برنامه ریزی منابع سازمان می‌شود.

● مزایای پیاده سازی سیستم برنامه ریزی منابع سازمان

نخستین مزیتی که در کوتاه مدت و پس از پیاده سازی می توان انتظار داشت، کاهش هزینه های عملیاتی نظیر کاهش هزینه های کنترل موجودی انبار، هزینه تولید، هزینه عملیات حسابداری و ثبت وقایع مالی، هزینه های بازاریابی و پشتیبانی است. از دیگر مزایای به کارگیری ERP می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 ▪ ایجاد یکپارچگی سازمانی از بعد اطلاعاتی و افزایش سازگاری در اطلاعات موجود در سازمان.

▪  پیاده سازی برنامه ریزی منابع سازمان با ایجاد ستون فقرات قوی از انباره داده‌ها. این سیستم دسترسی بهتر و سریعتر به داده‌ها را برای مدیریت امکان پذیر می‌سازد و به این ترتیب مدیر می تواند برای تصمیم‌گیری بسرعت به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد.

 ▪ افزایش شفافیت و ردگیری فرایند تولید برای مشتری، افزایش قابلیت متناسب سازی برای مشتری و تطبیق بیشتر با نیازهای وی و افزایش رضایتمندی مشتری در تمام فرایندهایی که وی با آنها درگیر است، از لحظه سفارش تا دریافت و حمل و نقل محصول از مزایای دیگر آن است.

▪  مهمترین مزیت برنامه ریزی منابع سازمان بهبود هماهنگی بین بخشهای سازمان و افزایش کارایی فرایندهاست.

 ▪ استاندارد سازی فرایندهای سازمانی بر اساس بهترین تجربیاتی که شرکتهای عرضه کننده نرم افزار از سازمانهای مختلف به دست آورده اند.

 ▪ امکان و یا تسهیل توسعه سیستم ها و فناوری های جدید از جمله تولید بهنگام، و ... .

 ▪ توسعه زیرساختهای لازم به منظور وارد شدن به بحث بازرگانی الکترونیک.

 ▪ پشتیبانی از برنامه ریزی استراتژیک از مزیتهای دیگر است.

●  سازگاری سیستم برنامه ریزی منابع سازمان با تجارت الکترونیک

نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمان پیچیده اند و برای استفاده‌ عمومی ساخته نشده‌اند. آنها فرض می‌کنند کسانی که سفارشها را پیگیری می‌کنند، فقط کارکنان موسسه شما هستند که برای استفاده از این سیستم آموزش دیده‌اند. اما اکنون مشتریان و کارپردازان شما هم خواستار دسترسی به همان اطلاعات از طریق وب سایت شما هستند. چیزهایی مثل وضعیت سفارش، فاکتور و ... . یکی از مهمترین مشکلات یکپارچه سازی برنامه ریزی منابع سازمان و تجارت الکترونیک این است که اینترنت هیچ وقت نمی‌ایستد. نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمان بزرگ و پیچیده هستند و به نگهداری احتیاج دارند. وصل کردن مستقیم سایت وب به ERP راه خوبی نیست، چون باعث می‌شود در مواقعی که ERP برای نگهداری و تعمیرات غیر فعال است، وب سایت هم کار نکند. اغلب کهنه‌کاران تجارت الکترونیک ارتباط بین ERP و تجارت الکترونیک را طوری می‌سازند که قابل انعطاف باشد و در مواقعی که ERP برای نگهداری و تعمیرات غیر فعال است، برنامه تجارت الکترونیک به کارش ادامه دهد. برای حل مشکلات این ارتباط، نرم‌افزارهای میان‌افزار ایجاد شده‌اند. این ابزارها نقش مترجم را ایفا می‌کنند، یعنی اطلاعات را از ERP می‌گیرند و آن را به فرمتی تبدیل می‌کنند که نرم‌افزار تجارت الکترونیک بتواند از آن استفاده کند .

●  جایگاه ERP در لایه های نرم افزاری و سیستم های اطلاعاتی

ERP‌ها برپایه استفاده از سیستم‌های مدیریت پایگاه داده‌ای رابطه‌ای، (RDBMS=relational database management systems) طراحی شده اند. این بدین معنی است که برای استفاده از ERP باید تمامی ساختارهای اطلاعاتی سازمان تعریف شده باشد و هیچ خلاء اطلاعاتی در لایه های‌ سیستم پردازش مبادلات سازمان وجود نداشته باشد. و علاوه بر آن پیوستگی اطلاعات نیز وجود داشته باشد، یعنی اینکه کلیه بخشهای اطلاعاتی ERP باید تدارک دیده شود. در آن صورت می توان گفت ERP جزء نرم‌افزارهای پایه برای تجارت الکترونیک است.

خلاصه اینکه پایه و اساس سیستم‌های درون سازمانی، RDBMS ها هستند و ERP‌ها مجموعه فرایندهای سازمانی هستند که بر اساس RDBMS ها تهیه وتنظیم شده اند و از آنجا که این فرایند ها تقریبا در سازمانها و صنایع مشابه به صورت استاندارد و یکسان هستند، پس کمک بسزایی جهت رسیدن این سازمانها به سیستم های برون سازمانی SCM و CRM می کنند.

 ● تفاوت سیستم های اطلاعات مدیریت با سیستم برنامه ریزی منابع سازمان

ERP را باید جدیدترین ابزار موجود و تکامل یافته سیستم های اطلاعات مدیریت دانست و مبنای کارکرد آن‌ را تفکر فرایندی به جای ساختارهای وظیفه‌ای، توجه و تبدیل خواسته‌های مشتری به داده‌ های کمی در جهت افزایش رضایت مشتریان عنوان کرد. ERP می‌کوشد تا تمام فرایندهای سازمان به صورت یکپارچه و با نگرش فرایندی با هم مرتبط باشند .

ERP علاوه بر یکپارچگی، گزینه‌های برتر را نشان می‌دهد، به همین دلیل غولهای نرم‌افزاری از تمامی مراحل همچون تولید و پخش و توزیع مثالهایی دارند که در نسخه ‌های خود به سازمانها ارائه می‌دهند و فناوری از طریق این سیستم های جدید نرم افزاری وارد سازمان می‌شود.

سیستم ERP به صورت کامل سطوح مختلف سیستمی سازمان را پوشش می‌دهد. به این صورت که هسته مرکزی، پوشش دهنده سطوح سیستم پردازش مبادلات و سیستم های اطلاعاتی مدیریت است و ابزار های تحلیل و تجزیه تجاری پوشش دهنده سطوح سیستم های پشتیبانی از تصمیم و سیستم های اطلاعاتی مدیریت اجرایی در سازمان هستند. البته لازم به ذکر است که این تقسیم بندی چندان شفاف نبوده و مرز مشخصی بین این سطوح و دو بخش اصلی ERP قابل ترسیم نیست و همپوشانیهایی در این بین وجود دارد.

● توسعه سیستم برنامه ریزی منابع سازمان

توسعه اینترنتی تاثیر عظیمی بر جنبه‌های مختلف فناوری اطلاعات و از جمله سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان گذاشته است . بنابراین سیستم‌های ERP بیشتر مبتنی بر اینترنت شده اند. در چنین محیطی (اینترنت) که دسترسی به منابع سیستمی از هر جا و در هر زمان امکان‌پذیر است، فروشندگان ERP نیز توانسته‌اند سیستم‌های ERP خود را توسعه دهند و با بخشهای کسب و کار جدید از جمله مدیریت زنجیره تامین ، مدیریت ارتباط با مشتری ، اتوماسیون نیروی فروش، برنامه‌ریزی و زمان بندی پیشرفته هوش کسب و کار و قابلیتهای کسب و کار الکترونیک یکپارچه کنند .

راه حلهای مبتنی بر اینترنت سبب شده است که رضایت مشتریان فرصتهای فروش و بازاریابی افزایش و روشهای پرداخت بهبود یابد. شکل (۲) مفهوم سیستم های ERP توسعه یافته را نشان می دهد.

● نقش IT در شکست اغلب پروژه های برنامه ریزی منابع سازمان

در ساده ترین سطح، ERP مجموعه‌ای از بهترین عملیات برای انجام وظایف مختلف در سازمان است که این وظایف مثلا شامل مالی، تولید، انبار است. برای اینکه از نرم افزار چیز بیشتری به دست آورید، باید افراد داخل سازمان خود را متقاعد به انطباق با روشهای کاری نرم‌افزار کنید. اگر افراد در بخشهای مختلف (که از ERP استفاده خواهند کرد) قبول نداشته باشند که روشهای کاری که داخل نرم‌افزار گنجانده شده، بهتر از روشهای مرسوم و جاری است، در استفاده از نرم‌افزار مقاومت می‌کنند و بخش فناوری اطلاعات را مجبور به تغییر نرم افزار به منظور تطبیق با فعالیتهای مرسوم و جاری خواهند کرد. اینجاست که پروژه های ERP دچار شکست می شوند و جنگهای درون سازمانی پیرامون نحوه نصب نرم افزار شیوع پیدا می کند. بخش IT درگیر تلاشهای گرانقیمت و طولانی برای سفارشی سازی نرم افزار می‌شود تا خواسته های افراد قدرتمند تجاری را برآورده سازد. این سفارشی‌سازیها ماهیت اصلی نرم‌افزار را ناپایدار می‌کنند و نگهداری آن را نیز بعد از شروع به کار آن مشکل می سازند.

اما واحد IT بخوبی و بسرعت می‌تواند اشکالات را در بیشتر موارد حل کند و به علاوه تعداد کمی از شرکتهای بزرگ می توانند از سفارشی سازی ERP امتناع کنند. هر فعالیت تجاری متفاوت و مجبور به داشتن روشهای خاص خود است که این روشها را فروشنده به هنگام ایجاد نرم‌افزارش در نظر نگرفته است. اشتباهی که شرکتها می‌کنند این است که فکر می‌کنند عوض کردن عادات افرادشان از سفارشی سازی نرم افزار ساده تر است، در صورتی که چنین نیست. مجبور کردن افراد به استفاده از نرم افزار برای بهبود روشهای کاری‌شان چالش بسیار مشکلتری است. اگر شرکت شما نسبت به تغییرات مقاوم باشد، آنگاه در پروژه ERP شما بیشتر احتمال شکست وجود دارد.

● نتیجه گیری

سازمانها در دنیای تجاری امروز، نیازمند برنامه ریزی برای منابع سازمانی خود در تمام سطوح مدیریتی هستند. با توجه به روند رو به گسترش جهانی شدن، پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا و افزایش رقابت در بازارهای جهانی، شرکتها ناگزیر به پیوستن به بازارهای جهانی خواهند بود و برای انجام این کار وجود آمادگی لازم از جهات مختلف امری ضروری به نظر می‌رسد. از مهمترین ابزارهای مورد استفاده جهت کسب این آمادگی می توان به عامل فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد که با استفاده از آن قادر خواهیم بود، هر چه سریعتر این مسیر را طی کنیم. IT به عنوان اصلی ترین زیر ساختار سیستم های تجاری توسعه یافته است ، از این رو لازم است صنایع مختلف برای پیاده سازی سیستم های برنامه ریزی پیشرفته اقدام به تبیین استراتژی های تجاری و سرمایه گذاری در زمینه توسعه IT کنند که نتیجه نهایی آن کسب مزیتهای رقابتی و دستیابی به استانداردهای جهانی کیفیت است. یکی از ابزارهای مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات که نقش مهمی در یکپارچگی اطلاعات و عملیات موجود در موسسات دارد و نهایتا با استفاده از امکانات خاص زمینه را برای پیوستن به بازارهای جهانی فراهم می سازد، سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان یا ERP هستند که در حال حاضر به عنوان یکی از آخرین ابزارهای برنامه ریزی و مدیریت در جهان مطرح‌اند ERP با پوشش‌دادن‌ شکافهای‌ اطلاعاتی‌ در سراسر موسسه، فعالیتهای‌ اساسی‌ آن‌ را بهبود می‌دهد، به‌این‌ منظور که‌ بستر لازم‌ برای‌ یکپارچه‌کردن‌ کامل‌ درون‌ و برون‌ بخشها، شرکتها و کارخانه‌هایی‌ که‌ در قالب‌ یک‌ موسسه‌ از مدیریت‌ واحدی‌ برخوردارند، فراهم‌ آید. بدین‌ ترتیب، قابلیت‌ سازگاری‌ در محیط های‌ درحال‌ تغییر، تسهیل‌ شده‌ و موسسه‌ نسبت به واکنش‌ سریع‌ به‌ نیازهای‌ تغییریافته‌ و جدید، توانمند می شود. این سیستم ها قادرند با بهره گیری از فناوری اطلاعات، سیستم ها و عملیات موجود در سازمانها را یکپارچه کنند و در قالب یک پایگاه اطلاعاتی واحد در دسترس قرار دهند.

دکتر محمد تقوی فرد

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مصطفی ترابی

Mtorabi۷۳۹@gmail.com

محسن زاهدی ادیب

M_zahedi۲۶۷@yahoo.com

منابع:

۱- Minahan, (۱۹۹۸), “Enterprise resource planning:strategies” , Web Journal.

۲- O&#۰۳۹;Leary D.E, (۲۰۰۲), “Enterprise Resource Planning System: systems, Life cycles”.

۳- Bozarth, (۲۰۰۶), “ ERP implementation efforts at three firms Integration lessons from the SISP and IT-enabled change literature”, International journal of operations

۴- Poston et al, (۲۰۰۴), “Financial impacts of enterprise resource planning implementations”.

۵- Patrice, Jon David, Mohammad a, Rashid. Iiaquuet, hossain, (۲۰۰۲), “the evolution of ERP system, anistorical perspective”.

بقیه منابع در دفتر نشریه محفوظ است.

_ دکتر محمد تقوی فرد: عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی

_ _ محسن زاهدی ادیب و مصطفی ترابی: دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه علامه طباطبایی

 

 

 

صفحه1 از3

 

نرم افزار مالی و حسابداری نرم افزار مدیریت تولید نرم افزار خدمات پس از فروش نرم افزار مدیریت انبار