تفاوت گارانتي و وارانتي در حوزه خدمات پس از فروش

دوشنبه, 10 آبان 1395 ساعت 15:42

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

  

تفاوت گارانتي و وارانتي در حوزه خدمات پس از فروش


 بعضي از مفاهيم استفاده شده در نرم افزار خدمات پس از فروش نياز به توضيحاتي تخصصي دارند که در اينجا به دو مفهوم مهم مي پردازيم.

گارانتي و وارانتي جز کلماتي هستند که در فارسي به معني ضمانت نامه بکار ميروند و از نظر لغوي تفاوتي براي آنها نمي توان قائل شد. از آنجايي که بکاربردن هر يک از دو کلمه براي هر يک از مشتريان حقوق مختلفي را در پي دارد و همچنين در صورت صادرات محصول ، استفاده اشتباه از اين کلمات ميتوان صدمات مالي سنگيني را به ارمغان آورد ، پس بهتر است به معاني اين کلمات با دقت بيشتري توجه کرد .در ادامه به تفاوت گارانتي و وارانتي در حوزه خدمات پس از فروش مي پردازيم. 

گارانتي و وارانتي هر دو به معني تضمين و قولي است که از طرف توليدکننده به مصرف کننده ارائه ميشود تا مشتري از کارکرد محصول در زمان معين اطمينان حاصل کند.  در زمان بروز نقص در محصول که ناشي از استفاده نادرست مصرف کننده نبوده است اگر تمامي هزينه هاي تعمير يا تعويض توسط توليد کننده پرداخت شوند به آن در عرف بين المللي وارانتي گفته ميشود و اگر براي رفع عيب هزينه از مشتري دريافت شود به آن گارانتي اطلاق ميشود.

وارانتي عبارتست از رفع ايرادات ناشي از توليد (تعويض يا تعمير کل محصول يا قطعات آن) که مصرف کننده نقشي در آن نداشته است بدون دريافت هزينه (رايگان) و در طي زمان مشخص.

گارانتي عبارتست از رفع ايرادات ناشي از توليد (تعويض يا تعمير کل محصول يا قطعات آن) که مصرف کننده نقشي در آن نداشته است در طي زمان مشخص با دريافت هزينه از مصرف کننده.

بايد توجه داشت که آنچه مصرف کننده پرداخت ميکند هزينه اي است که در ابتداي خريد محصول با توليد کننده توافق کرده است در صورت خرابي هاي ناشي از توليد بپردازد. که اين تعريف متفاوت از آن چيزي است که در کشور ما اجرا ميشود.  براي درک بهتر تفاوتها مثال زير را مطالعه فرماييد.

يک شرکت خودروساز داخلي اعلام ميکند محصولاتش تا 5 سال داراي گارانتي هستند و در اين مدت خدمات پس از فروش به صورت رايگان به مشتري ارائه ميشود. و همچنين اعلام ميکند که محصولاتش تا 15 سال تامين قطعه و خدمات ميشوند ، البته با دريافت هزينه از مشتري .

در اين حالت در واقع خودرو تا 5 سال داراي وارانتي و تا 15 سال داراي گارانتي ميباشد. که اين تعاريف در کشور ما به اشتباه استفاده ميشوند.

بکارگيري اين مفاهيم با توجه به استفاده داخلي منجر به مشکلاتي در زمان صادرات ميشود و حتي در مواردي مذاکرات در همان ابتدا با شکست و فرار مشتري همراه ميشود.

در بهترين حالت اين سوء تفاهم با توضيحاتي از طرف مذاکره کننده برطرف ميشود و با اصلاح قرارداد مشکل مرتفع ميشود.

در شرايط کنوني رقابتي و پررنگ شدن نقش خدمات پس از فروش دقت به موارد بالا و آشنايي با مفاهيم جهاني ميتواند نقش بسزايي در فروش ما در بازارهاي جهاني و حتي داخلي داشته باشد.

لازم به ذکر است که حضور يک نرم افزار خدمات پس از فروش قوي و داراي استانداردهاي جهاني براي مديريت پروسه خدمات پس از فروش الزامي مي باشد.

 

 

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 آبان 1397 ساعت 15:06
طراحی سایت و بهینه سازی سایت توسط اینتن